Smoky Mountain Cup all-tourney teams
The coaches have had their say and here are the All-Tournament teams from the first weekend at the Smoky Mountain Cup.
The Clingman’s Dome and Mount Guyout divisions have their own all-tournament teams and the additional brackets are grouped, representing about eight schools per listing.
Pos. Name School Grade Commitment
Clingman's Dome
F Katie Shea Collins Pope John Paul II (Tenn.) So.
F Katie Whiting Pope John Paul II (Tenn.) Sr.
M Mallory Glass Sacred Heart (Ky.) Sr. Kentucky
M Cruz Grinolds Pope John Paul II (Tenn.) Jr.
M Anne Marie Konieczny Greeneville (Tenn.) Jr
M Reese Nelson Sacred Heart (Ky.) Sr.
D Ava Hendrick Sacred Heart (Ky.) Fr.
D Nadia Johnson Knoxville West (Tenn.) So.
D Olivia Norris Greeneville (Tenn.) Sr.
D Allie Rice Pope John Paul II (Tenn.) Sr.
GK Ameerah Maamry Sacred Heart (Ky.) Fr.
Mount Guyout
F Virginia Goins South Oldham (Ky.) Sr.
F Mary-Martin Hampton Lexington Catholic (Ky.) Jr.
F Emily Scanlon Lexington Catholic (Ky.) Sr.
F Clara Spurlock South Oldham (Ky.) Sr. Bellarmine
M Alexis Kronenthal South Oldham (Ky.) Sr.
M Ella Masters Franklin County (Tenn.) Jr.
M Evelyn Pazienza South Oldham (Ky.) Sr. Louisville
D Olivia Bretz Lexington Catholic (Ky.) Jr.
D Katherine Truitt Lexington Catholic (Ky.) Sr.
D Erin Worthington Franklin County (Tenn.) Jr.
GK Katelyn Feeney South Oldham (Ky.) So
LeConte/Buckley
F Ciana Araya George Rogers Clark (Ky.) Jr.
F Natalie Dunn Hume-Fogg (Tenn.) Sr.
F Hannah Muncie Frederick Douglass (Ky.) Sr.
F Silvia Shirey Hume-Fogg (Tenn.) Fr.
M Ellie Carter Graves County (Ky.) Sr.
M Carrington Davis St. Mary's Episcopal (Tenn.) Sr.
M Lizzie Irons Graves County (Ky.) Sr.
M Louise Laney St. Mary's Episcopal (Tenn.) Sr.
M Kylee Morgan Frederick Douglass (Ky.) Sr.
D Siena Jones Boyd Buchanan (Tenn.) Jr.
GK Kaitlyn Pope Boyd Buchanan (Tenn.) Sr.
Love/Chapman
F Macee Pickup Dobyns-Bennett (Tenn.) Sr.
F Amber Poe Ryle (Ky.) Sr.
F/M Xarya Udoumana Rockvale (Tenn.) So.
M Audrey Crawford Chattanooga Christian (Tenn.) Jr.
M Kaia Griffin Ryle (Ky.) Sr. Xavier
M Aryn King Rockvale (Tenn.) Jr.
M Olivia Marlow Rockvale (Tenn.) Sr. Ala.-Huntsville
M Marin Wills Lexington Christian (Ky.) Jr.
D Ray Ray Ellis Seymour (Tenn.) Jr.
D Madi Gross Chattanooga Christian (Tenn.) Sr. Bryan College
GK Keelee Griffin Ryle (Ky.) Sr.
Kephart/Collins
F Sophie Arnold Tennessee (Tenn.) Sr.
F Raelynn Blanford Madisonville-No. Hopkins (Ky.) Sr.
F Danni Makres Knoxville Central (Tenn.) Sr.
F Ava Raines Henry County (Tenn.) Jr.
M Lyric Fowler Knoxville Central (Tenn.) Sr.
M Cadence Horner Knoxville Central (Tenn.) So.
M Emily James Dickson County (Tenn.) Sr.
M Camryn LaGrange Madisonville-No. Hopkins (Ky.) Sr.
D Adryanna Brown Knoxville Central (Tenn.) Sr.
D Hallie Smith Rhea County (Tenn.) Jr.
GK Reagan Hall Dickson County (Tenn.) Jr.
Sequoyah/Sterling
F Aubree Burns Kingston (Tenn.) So.
F Libba Miller Jackson Christian (Tenn.) Sr.
F Katherine Monohan Sayre (Ky.) Fr.
M Taylor Baines Jackson Christian (Tenn.) So.
M Ava Conway Kingston (Tenn.) So.
M Grace Gibson Corbin (Ky.) Jr.
M Olivia Jones Corbin (Ky.) Jr.
M Jalen Spiller Concord Christian (Tenn.) Jr.
D Maddie Starkey Concord Christian (Tenn.) Jr.
D Alana Yarbrough Jackson Christian (Tenn.) So.
GK Addison Goslee Jackson Christian (Tenn.) Fr.
Thunderhead/Cammerer
F Beth Ann Brewer Cumberland County (Tenn.) Sr.
F Jenna Kindrick Rockwood (Tenn.) So.
F Ashley Moreria Sevier County (Tenn.) Sr.
M Camille Cato McGavock (Tenn.) Sr.
M Belle Christopher Cumberland County (Tenn.) Sr.
M Sage Elwin Campbell County (Tenn.) Jr.
M Lindsay Millers Sevier County (Tenn.) Sr.
M Carli Sawyer Lakeway Christian (Tenn.) Fr.
D/M Grace Baldwin Cumberland County (Tenn.) Jr.
D Mary Coronilla Contreras Rockwood (Tenn.) Jr.
GK Jaci Brannon Cumberland County (Tenn.) Jr.